Forum içeriğimiz ziyaretçi kardeşlerimize açılmıştır. Forum sayfamızı daha aktif kullanmak için üye olmanız gerekir.

Gönderen Konu: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz  (Okunma sayısı 2500 defa)

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #15 : 26 Ekim 2017, 23:51:51 »
ASKIYA ALMA PROBLEMLERİ

Yeni PC'lerde Windows 98'in askıya alınabileceğini bilirsiniz. Sistemi tümüyle kapatmak yerine bu kipte büyük kısmını kapatarak enerji koruma moduna geçersiniz ve tek bir düğmeye basarak sistemi birkaç saniyede uyandırarak kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz. İşte Windows 98 Second Edition sürümü askıya alma (Suspend) işlemi sırasında kilitlenebiliyor.
Not: Windows 98 ACPI Güç Yönetimi ile ilgili sorunları ele almadan önce, BIOS'unuzun ACPI desteğine sahip olup olmadığından emin olun. Anakart üreticinizin Web sitesinde en son BIOS sürümlerini bulabilirsiniz. Ayrıca ACPI'nin düzgün çalışması için tüm donanım aygıtlarınızın ve sürücülerinin ACPI'yi desteklemesi gerekiyor.

ÇÖZÜM 1: System.ini Dosyası
Bu sorun bazen Windows'un bir bug'ından. System.ini dosyanızda, [386Enh] bölümü altında takas dosyasının ismini belirlemek için PagingFile= diye başlayan bir satır varsa ve bu satırda sürücü harfi küçük harf olarak yazılmışsa bu sorun çıkabiliyor. Bunu düzeltmek için Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana gelen ileti kutusunda System.ini bölmesine girin. [386Enh] kısmının sağındaki artı işaretine tıklayıp altında PagingFile= satırını arayın. Bu satırı seçip Edit (Düzenle) düğmesine tıklayın; sürücü harfini büyük harf yapın. Windows'u baştan başlatın.

ÇÖZÜM 2: Aktif Olmayan Ağda Ağ Kartı
Bilgisayarınızı Suspend modundan çıkarıp açmak istediğinizde takılıyorsa veya 30 sn'den fazla beklemek zorunda kalıyorsanız, bunun nedeni ağ kartınız olabilir. Ağ kartı bulunan ama o an aktif bir ağa bağlı olmayan sistemlerde PC Suspend moduna girdiğinde, ağ protokolleri devre dışı kalır. PC'yi bir tuşa basıp tekrar çalıştırmak istediğinizde Windows bu protokolleri yeniden yüklemeye ve bunları ağ kartı ile bağdaştırmaya uğraşır. Aktif bir ağ bağlantısı bulamazsa, "time-out" adını verdiğimiz durum oluşur ve gecikme bundan kaynaklanır. Bu sorunu çözmek için ya aktif bir ağa bağlı olmanız ya da ağ kartınızı iptal etmeniz gerekir. Ağ kartınızı sadece belirli durumlarda kullanıyorsanız, Aygıt Yöneticisinde ağ kartınızın özelliklerine girip "Disable in this hardware profile" seçeneğini işaretlemeniz ve Windows'u baştan başlatmanız gerekir. Ağ kartını tekrar devreye sokmak için işlemi geri alabilirsiniz.

ÇÖZÜM 1: Çakışan Aygıt Sürücüsü
Windows 98'i Standby (veya Suspend) moduna geçirirken aşağıdakine benzer bir hata mesajı alabilirsiniz:
"Your computer cannot go on standby because a device driver
or program won't allow it. Close all programs and try again."
Tüm programlarınızı kapasanız da aynı hata mesajı çıkabilir. Bunun nedeni, bir programın, sürücünün veya donanım aygıtının, Windows'u Standby moduna geçmekten alıkoymasıdır. Bazı donanım ve yazılımların Windows 98 Güç Yönetimi ile bu şekilde çakıştığı bilinmektedir. Hangi programın, sürücünün veya donanım aygıtının uyumsuzluk yarattığını bulmak için http://support.microsoft.com/downloa...s/Pmtshoot.exe adresinde verilen Power Management Trouble Shooter aracını kullanabilirsiniz. Bu araç ile ilgili bilgiler de http://support.microsoft.com/support.../Q185/9/49.ASP adresinde yer alıyor. Yalnız işiniz bittiğinde Power Management Trouble Shooter aracını sisteminizden kaldırmayı (Program Ekle/Kaldır bölümünden) ihmal etmeyin.

ÇÖZÜM 2: Ekran Kartı Sürücüsü
Bazı ekran kartlarının Standby (askıya alma) modunda sorun çıkardığı bilinmektedir. Bazen sistem askıya alınamaz (bu durumu yukarıda bahsettiğimiz Power Management Trouble Shooter yazılımı ile kontrol edebilirsiniz), bazen de sistem askıya alındıktan sonra uyanamaz.
Bu sorunun ekran kartından kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmak için ekran kartınızı Windows ile gelen Standart Display Adapter VGA sürücüleri ile yükleyin. Bu şekilde sitem askıya alınabiliyorsa, sorun ekran kartınızın sürücülerindedir. Ekran kartı üreticinizin Web sitesinde sorunu gideren yeni sürücüler bulunabilir.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2017, 00:20:19 Gönderen: _Edebiyat_ »

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #16 : 26 Ekim 2017, 23:54:24 »
WINDOWS 98 AÇILIŞ PROBLEMLERİ

Microsoft, http://support.microsoft.com/support.../8/67.asp?FR=1 adresinde yer alan ve çeşitli linkleri de bulunan Q188867 numaralı Knowledge Base metninde, Windows 98 Açılış problemlerine ve çözümlerine çok detaylı olarak değiniyor. İngilizce bilenler için dikkate alınması gereken bir Web sayfası olduğunu vurgulayalım.

GÜÇ PROFİLİ İKİ KEZ YÜKLENİYOR

Bazı kullanıcılar sistemlerinin daha hızlı açılmasını sağlamak, arka planda boş yere bazı gereksiz yazılımların çalışmasını önleyip sistemlerini hızlandırmak için msconfig yazılımının Startup bölmesinde bazı ayarlar yapıyorlar. Kısaca özetlemek gerekirse, Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın ve STARTUP bölmesine geçin. Burada sol tarafında işaret olan yazılım ve sürücüler açılışta yüklenir ve arka planda çalışır. Burada Scan Registry, System Tray, LoadPowerProfile mutlaka işaretli olmalıdır, diğerleri isteğe bağlıdır. Yani, örneğin arkaplanda anti-virüs programınız çalışsın istiyorsanız, burada bu yazılımı yükleyen satır işaretli olmalıdır. Burada LoadPowerProfile'ın iki kere yüklendiğini göreceksiniz. Bazı kullanıcılar da bu yüzden birini kaldırıyorlar. Ancak, Sistem Bilgisi (System Information) yazılımında (yine Başlat*Çalıştır'a MSINFO32 yazıp Enter'a basarak bu yazılımı çalıştırabilirsiniz) her birinin de farklı şekilde yüklendiğini görebilirsiniz. Bu yazılımın soldaki listesinde Software Environment*Drivers*Startup Programs bölümüne girdiğinizde, LoadPowerProfile'ın birinin Registry'nin Machine Run kısmından, diğerinin Machine Service kısmından yüklendiği yazmaktadır. Kısacası Windows 98'in tasarımı böyledir, ilki grafik kullanıcı arabirimi açıldığında yüklenerek güç yönetimini çalıştırır, ikincisi logon işleminden sonra yüklenir ve birlikte kullanıcı ayarlarını da yükler. Kısacası, "niye bu iki kere yüklenmiş" diyerek MSCONFIG*START'up bölümünden birini kaldırmayın, bırakın dağınık kalsın.

TWEAKUI NEREDE?

Windows 98 CD'sinin \tools\reskit\powertoy klasöründe gelen TweakUI programını bilirsiniz. Buradaki TweakUI.inf dosyasına sağ tıklayıp Yükle (Install) komutu ile yüklemek ve Denetim Masası'ndan çalıştırmak mümkündü. Bu araç Windows ve özellikle Registry ile ilgili ilave ayarların yapılmasına izin veriyordu. Ancak Windows 98 SE CD'sine bu araç konmamış. Microsoft, "zaten başından beri biz bu yazılımın yüklenmesini ve kullanılmasını desteklemiyorduk; Microsoft ürün geliştirme ekibi öyle yardımcı bir araç olsun diye çıkardı" diyor. Herhalde kullanıcılar bilmedikleri ayarları fazla kurcalamasın diye Windows 98 SE'den tümüyle çıkarmışlar.
Ancak yine de bu aracın pek çok özelliği Windows 98 SE ile de kullanılabiliyor. Tabii bunun için bir önceki Windows 98 CD'sine ihtiyacınız var; Microsoft Web sitesinde TweakUI'nin Windows 98 veya 98SE sürümü bulunmuyor.
Örneğin, Başlat (Start) düğmesine sağ tıkladığınızda Aç (Open) ve Arştır (Explore) komutları devre dışı mı görünüyor? TweakUI'yi açıp My Computer bölmesinden tüm sürücü seçeneklerinin (sisteminizde bu sürücüler olmasa bile) işaretli olmasına dikkat edin. CD sürücülerin otomatik çalıştırma özelliğinin çalışmamasının nedeni de, TweakUI'nin Paranoia bölmesinde bu seçeneklerin işaretinin kaldırılmış olması olabilir.
Bir not daha düşmek gerekirse, Windows 98 ve 98SE üzerine kurulan TweakUI bazı ayarlarda sorunlara yol açabilir. Çok genel ayarlar dışında Windows'un bu sürümleri altında kullanılmaması önerilir.

ESKİ SÜRÜMLERDEN WIN 98'E TERFİ

Her zaman Windows 98'i temiz, yeni formatlanmış bir diske kurmanızı öneriyoruz. Çünkü, mevcut Windows 95 sisteminizdeki bazı sorunlar terfi kurulumuna yansıyabilir. Oysa kullanıcılar eski ayarlarını kaybetmemek, yazılımlarını tekrar yüklememek için Win 95 üzerine Win 98 kurmayı tercih edebiliyorlar. Sıfırdan kurulum önerimizi dikkate almanızı önemle vurgularız, ancak eski Windows üzerine terfi yapacaksanız çıkabilecek bazı sorunlar ile ilgili önerilerimizi de verelim:
l Windows 95 üzerine sonradan IE4 (SP1) kurduysanız, terfiden önce bunu uninstall edin (kaldırın).
l TweakUI kurduysanız, kaldırın.
l Microsoft IntelliMouse yazılımı kurduysanız kaldırın; Windows 98 IntelliMouse'u zaten destekler.
l Geçmişte ekran kartınızın sürücüleri ile problem yaşadıysanız, önce kartınızı Standart VGA olarak 640x480 çözünürlük ve 256 renk derinliğinde terfi işlemini gerçekleştirin. Kartınızın sürücülerini Windows 98'i kurduktan sonra tekrar yüklersiniz.
l Windows 98'e terfi etmeden önce dosya sisteminiz FAT16 ise ve Windows 98'e terfi ettikten sonra birlikte gelen FAT32 Converter aracı ile FAT32'ye geçerseniz, Windows 98'i uninstall ederek Windows 95'e geri dönmeniz mümkün olmaz.
l Windows 98 yükledikten sonra DriveSpace aracı ile diskinizi sıkıştırdıysanız, yine Windows 98'i uninstall edemezsiniz.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2017, 00:20:50 Gönderen: _Edebiyat_ »

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #17 : 26 Ekim 2017, 23:56:27 »
WIN 98 KURULUMUNDA CAB DOSYASI HATALARI

Windows 98'i kurarken veya Windows 98 CD'si gerektiren bir bileşeni eklerken CAB dosyalarının okunamamasından kaynaklanan şu hata mesajlarından birini alabilirsiniz:
"Setup has detected the following decoding error: Could not decode this setup (.CAB) file. Setup will
attempt to recover from this situation, click OK to continue."
"Setup cannot copy all of the files from your Windows 98 CD. Clean the Windows 98 CD with a soft cloth,
return it to the CD-ROM drive, and then click OK. If you receive this message again, read the CAB Errors
section of the Setup.txt file. This file is in the Win98 directory of your Windows 98 CD."
Bu hata mesajlarının nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:
1. Windows 98 CD-ROM'unuz hasarlı, çizik veya kirlidir.
2. CD-ROM sürücünüz düzgün çalışmıyordur. Sürücü aşırı titreşime neden oluyorsa lazer verileri doğru okumayabilir.
3. İşlemciniz overclock'ludur. Windows 98 SE CAB dosyalarının çözülmesi bellek isteyen bir iştir. Overclock'lu bir sistem bu işlemi kaldıramayabilir. İşlemci overclock'lu olmasa bile soğutma sorunları varsa, yine benzer durumlar oluşabilir.
4. PC'nizde uyumsuz RAM vardır. Örneğin farklı tip veya hızlarda belleği bir arada kullanıyorsanız, PC100 bellek gerektiren işlemlerde gerçek PC100 bellek kullanmıyorsanız, CAB dosyalarının çözülmesinin ve disk erişimin getirdiği ilave yükler sorunlara yol açabilir.
5. Çok nadir de olsa Windows kurulumu sırasında, BIOS'ta veya Aygıt Yöneticisinde Bus Mastering'in (Intel dışı yonga sertleri) veya UltraDMA'nın açık olması verilerin sistemin ayak uydurabileceğinden hızlı iletmesine yol açabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı Windows 98 SE sürümünde, ilk kurulum için CD sürücülerin DMA seçeneği işaretsiz gelir, sonradan işaretlemek gerekir.
6. Bir bellek yönetim yazılımı kullanıyorsunuzdur.
7. Sisteminizde virüs vardır.
Bu sorunları çözmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:
1. CD sürücünüzden Windows CD'sini çıkartıp, çeyrek veya yarım daire döndürdükten sonra tekrar takıp OK (Tamam) düğmesine tıklayın.
2. Windows CD'sini çıkarıp yumuşak bir kumaş ile temizleyip tekrar takarak OK (Tamam) düğmesine tıklayın.
3. PC'nizi bir anti-virüs yazılımı ile kontrol edin.
4. Sabit diskinizde bir klasör yaratıp ismini Win98 yapın. Windows CD'sindeki Win98 klasörünün içeriğini buraya kopyalayın. Diskinizde yeterli yer olmasına karşın kopyalama işlemi tamamlanmıyorsa CD'niz hasarlıdır.
5. Windows 98'de hala CAB dosyası hataları alıyorsanız, tüm setup dosyalarını elle tek tek bir klasöre açıp buradan kurmanız gerekebilir. Bu işlem diskinizde yaklaşık 300 MB'lık boş alan gerektirir. Çözme işlemi için Windows 98 başlangıç disketinde veya CD'deki \Oldmsdos klasöründe yer alan Ext.exe yazılımını kullanabilirsiniz. Windows 98 kurulum dosyalarını elle çözmek için şu adımlar izlenmelidir:
1. Yukarıdaki 4. adımda belirtildiği gibi Windows CD'nizdeki Win98 klasörünü diskinize kopyalayın.
2. Windows 98 başlangıç disketini disket sürücünüze takıp PC'nizi boot edin.
3. Sistemi başlangıç disketi ile açıp A:/ komut satırında EXT komutunu verin.
4. CAB dosyalarının yeri sorulduğunda, 1. adımda diskinize kopyaladığınız Win98 klasörünün yolunu (path) girin.
5. Çözülecek dosyalar sorulduğunda *.* yazın.
6. Dosyaların çözüleceği klasör sorulduğunda yine diskinizdeki bu Win98 klasörünü gösterebilirsiniz.
Not: Bu yöntemle Precopy1.cab ve Precopy2.cab dosyaları çözülmez.
7. Tüm dosyalar çözüldükten sonra diskinizdeki Win98 klasöründen setup (kur) dosyasını çalıştırın.
8. Yukarıdaki adımlar sorunu çözmüyorsa, sisteminizin BIOS ayarlarını kullanarak PC'nizi yavaşlatmayı deneyebilirsiniz. Bus mastering, external/internal cache, RAM settings/timings, ve diğer ayarlar PC'nizin hızına etki eder. Bu ayarlar ile ilgili detaylar için anakartınızın kitapçığına bakmanız gerekir.

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #18 : 26 Ekim 2017, 23:59:12 »
EKRAN KARTI PROBLEMLERI

Ekran kartınızla, kısacası görüntü ile bir probleminiz varsa öncelikle kartınızın en son sürücülerini denemenizi öneririz. Beta sürücülerde bazı sorunlar olabildiği için aslında "son bir iki sürücüyü deneyin" demek daha doğru olur. Ama biz burada size Windows 98'de kullandığınız grafik hızlandırma özelliği ile ilgili, çoğu kişinin farketmediği çok ilginç bir püf noktası vereceğiz. Sisteminizde uyumsuzluk problemleri yaşadığınızda donanımdan grafik hızlandırma özellikleri ile oynayarak bazı şeyleri düzeltebilirsiniz:
1. Denetim Masası'nda (Control Panel), Sistem*Başarım (System*Performance) bölmesini açın ve Grafik (Graphics) düğmesine tıklayın.
2. Burada gördüğünüz kaydırma çubuğu, Windows'un donanımdan grafik hızlandırma özelliğini gösterir. Çubuğu kaydırarak hızlandırmayı farklı seviyelerde ayarlayabilirsiniz. Şöyle ki:
l Sisteminizde görüntü ile ilgili hiçbir probleminiz yoksa kaydırma çubuğu en sağda olsun. Böylece donanımdan hızlandırma özelliği sonuna kadar açılmış olur.
l Kaydırma çubuğunu bir kıl sola taşırsanız, fare imlecinin görüntülenmesi ile ilgili problemler çözülebilir. Bu ayar, donanımdan imleç desteğini, yani ekran kartı sürücüsünün imleç için verdiği desteği kaldırarak bu işi Windows'a yükler. Bu ayarın yapıldığı ayrıca System.ini dosyasında, [Display] kısmına SwCursor=1 satırının eklenmesi ile anlaşılır.
l Çubuğu bir kıl daha sola taşırsanız, ekran kartında bazı bit blok transferleri önlenir, bazı ekran kartı sürücülerinde de bellekte haritalanmış giriş/çıkış komutları iptal edilir. Daha basitçe ifade edilirse, bazı programlarda görüntüyle ilgili olarak çıkan bazı hata mesajlarını önler. Bu ayrın yapıldığı, System.ini dosyasında, [Display] kısmına SwCursor=1 ve Mmio=0 satırlarının, Win.ini dosyasında ise [Windows] kısmına SafeMode=1 satırının eklenmesi ile anlaşılır.
l En soldaki kıl (None) sisteminiz görüntü kaynaklı bir problemden dolayı kilitleniyorsa, fare ve klavyeye tepki vermiyorsa veya benzeri ciddi problemlerde işe yarayabilir. Bu ayrın yapıldığı, Win.ini dosyasında ise [Windows] kısmına SafeMode=2 satırının eklenmesi ile anlaşılır. Ancak bu ayar ekran kartının sürücüleri ile ilgili tüm hıozlandırma desteğini kaldırır ve Windows 98'in görüntüleri ekrana yansıtmak için bit blok transferlerini değil, sadece ekran kartından bağımsız bitmap (DIB - Device Independent Bitmap) motorunu kullanmasını sağlar. Kısacası "Full" hızlandırma dışındaki ayarlar pek önerilmez ama ekran kartınızın yeni sürücülerini yükleyene kadar bazı sorunlarda idare edebilmenizi sağlar.

MASAÜSTÜ SİMGELERİ SÜREKLİ TİTRERSE

Masaüstündeki veya Denetim Masası'ndaki simgeler sürekli Refresh ediyorsa (yenileniyorsa), simgelerinizin önbellek (cache) boyutunu artırmanız gerekir:
1. Başlat*Çalıştır (Start*Run) satırına REGEDIT yazıp Enter tuşuna basarak kayıt Düzenleyici'yi (Registry Editor) çalıştırın.
2. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\
Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer bölmesine gidin.
3. Sağ bölmede boş bir yere sağ tıklayıp Yeni*Dizi Değeri (New*String Value) komutunu çalıştırın.
4. Oluşan yeni diziye Max Cached Icons ismini verin.
5. Bu dizinin (satırın) üzerine çift tıklayıp, 2048 değerini girin (gerekiyorsa daha yüksek de tutulabilir)
6. Registry Editor'ü kapatıp Windows'u baştan başlatın.
Not: Bu püf noktasının işe yaraması için Windows'u 3 kereye kadar baştan başlatmak gerekebilir.

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #19 : 27 Ekim 2017, 00:01:49 »
INTERNET EXPLORER HATASI

Internet Explorer ara sıra "An internal error occurred in the Windows Internet extensions" hatası veriyorsa, bunun nedeni NetMedic programı olabilir. Sorunu gidermek için \Windows\Start Menu\Programs\StartUp klasöründeki syshook.exe dosyasını kaldırmanız gerekebilir. Veya Windows 98 için http://www.vitalsigns.com/techsuppor...s98_index.html adresinde de bir yama bulunuyor. NetMedic'iniz yoksa ama aynı sorundan şikayetçiyseniz, TCP/IP'yi tekrar yüklemeniz gerekebilir. Bunun için:.
1. Denetim Masası*Ağ (Control Panel *Network) komutunu çalıştırıp TCP/IP'yi seçin.
2. Kaldır (Remove) düğmesine, ardından Tamam (OK) düğmesine tıklayıp TCP/IP'yi kaldırın.
3. PC'nizi kapatı açtıktan (boot ettikten) sonra yine Denetim Masası*Ağ bölümüne gidip Ekle (Add) düğmesine tıklayın. Protocol*Microsoft*TCP/IP'yi seçin ve tüm Tamam (OK) düğmelerine tıklayın.


WINDOWS 98 DİSK DENETÇİSİ PROBLEMLERİ

Windows 98'e terfi ettikten sonra sabit diskinizle ilgili bazı problemler yaşayabilirsiniz. Önce, bu konuda bazı çözüm önerilerinin Microsoft Knowledge Base sitesinde,
http://support.microsoft.com/support.../5/18.asp?FR=1 adresinde bulunduğunu belirtelim. Windows 98'in, PC'nizdeki IDE denetçisi için yüklediği sürücüler, iki IDE kanalı arasında seri çalışma koşullarını yerine getiremiyor olabilir. Bu durumda iki tür sorun çıkabilir:
l 32-bit dosya sistemi erişimi ve 32 bit sanal bellek kullanımı mümkün olmaz.
l Windows Aygıt Yöneticisi'nde birinci ve/veya ikinci IDE kanalları sarı ünlem işareti ile görülür.
Disk denetçisini aygıt yöneticisinden kaldırıp tekrar yüklemek de sorunu çözmeyebilir. Bu durumun oluşma nedeni, Windows 98 açılırken disk denetçisinin koruma kipli (protected-mode) sürücülerinin doğru başlatılamamasıdır. Bu durum oluştuğunda Registry'ye "NoIDE" adlı bir girdi eklenir ve sonraki açılışlarda da Windows 98'in korumalı kipteki sürücüleri doğru yükleyememesine neden olur. Bu sorun, birinci ve ikinci IDE kanalları arasında seri çalışma isteyen disk denetçilerinde görülür. Bir IDE kanalında sabit disk, diğerinde gerçek kipte (real-mode) çalışan sürücüleri isteyen bir CD sürücü veya benzeri bir aygıt vardır. İki IDE kanalı seri çalıştığından diskin korumalı kipte, CD sürücünün gerçek kipte aynı anda çalışması mümkün olmaz. Dolayısıyla korumalı kip sürücüleri yüklenmeyip gelecekteki hataları gidermek için Registry'ye "NoIDE" diye bir girdi eklenerek her iki aygıt ta gerçek kipte çalışmaya zorlanır. IDE denetçi sürücüleri Aygıt Yöneticisinden kaldırılıp tekrar yüklenebilir. Ancak bazı disk denetçileri bu şekilde korumalı mod sürücülerine geri dönemeyebilir. Windows 98'i tekrar korumalı IDE kipine geçirmek için Registry'den "NoIDE" girdisini kaldırmak gerekir. Bunun için Windows 98 CD'sine bir inf dosyası konulmuştur:
1. Windows 98 CD'sinde, \tools\mtsutil klasöründeki NOIDE.INF dosyasını bulun.
2. Dosya üzerine sağ tıklayıp Yükle (Install) komutunu seçin.
3. Windows 98'i baştan başlatın.
Windows 98 bu şekilde tekrar disk denetçisi için korumalı mod sürücülerini yüklemeye çalışacaktır. Bir sorun çıkmazsa IDE kanallarında sarı ünlem görünmeyecek, dosya sistemi ve sanal bellek 32 bit'te çalışacaktır. Korumalı kip yüklenemiyorsa, bir hata mesajı ile birlikte Registry'ye "NoIDE" girişi tekrar eklenecektir ve diskleriniz bir sonraki Windows açılışında MS-DOS uyumluluk modunda çalışmaya başlayacaktır. Bu gibi durumlarda anakartın yeni bir BIOS'u sorunu çözebilir. Ayrıca disklerin MS-DOS uyumluluk kipinde çalışması sorunu ile ilgili olarak aşağıdaki püf noktasına bakabilirsiniz.

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #20 : 27 Ekim 2017, 00:04:16 »
MS-DOS UYUMLULUK KİPİ SORUNU

Denetim Masası*Sistem*Başarım (Control Panel*System*Performance) bölmesinde disk sürücülerinizin MS-DOS kipinde çalıştığı belirtiliyorsa, bir problem var ve diskiniz gerçek hızında çalışmıyor demektir. Nedenleri yukarıdaki püf noktasında belirtildiği gibi olabilir ve NoIDE girdisinin kaldırılması gerekebilir. Windows 98 CD'sindeki NOIDE.INF dosyasını kullanamıyorsanız, Registry'den bunu şöyle kaldırabilirsiniz:
1Registry Editor'u (Kayıt Düzenleyici) Başlat*Çalıştır satırına REGEDIT yazıp Enter tuşuna basarak çalıştırın.
2HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\VxD\IOS altındaki NoIDE girdisini silin.
3. F3 tuşuna basarak tüm Registry'de BAD_IDE girdisini arayarak bulduklarınızı silin ve W'u baştan başlatın.
Windows'da sürücülerin MS-DOS uyumluluk kipinde çalışmasının çeşitli nedenleri olabilir:
l Bug'lı bir aygıt sürücüsü, belleğe yerleşen program veya virüs, Windows yüklenmeden bellekteki INT21h veya INT13h alanına yerleşmiştir. Çözüm varsa yeni ve düzgün çalışan sürücüler yüklemek, Windows açılışında yüklenen programları kaldırmayı denemek ve anti-virüs yazılımları kullanmaktır.
l PC'nizin disk denetçisi Windows tarafından tanınmıyordur. Korumalı kip sürücülerin yüklenmemesi durumundan kaynaklanabileceği için yukarıdaki çözüm işe yarayabilir. Bazı durumlarda Windows'u tekrar yüklemek gerekebilir. Tabii donanım arızası da söz konusu olabilir.
l Disk Denetçisi Aygıt Yöneticisinden kaldırılmış olabilir.
l Disk denetçisi ile başka bir aygıtın sürücüleri arasında çakışma olabilir.
l Windows 9.x 32 bit korumalı kip sürücüleri desteklenmeyen veya uyumsuz bir aygıt bulmuştur.
Bu sorunla ilgili olarak Microsoft, Windows 95 OSR2 ve OSR2.1 sürümlerinde Ultra DMA modunu destekleyen disk ve denetçiler kullanılırken diske erişim sırasında sistemin çökmesini engelleyen bir yama çıkarmıştır. Bu yama http://support.microsoft.com/downloa...s/remideup.exe adresinde bulunabilir. Konuyla ilgili pek çok detay bilgi için Microsoft destek sitesinde (http://support.microsoft.com/search/default.asp), Q126855, Q130179, Q151911, Q152701, Q175629, Q82923 numaralı makaleleri aratabilirsiniz.

CD SÜRÜCÜ ÇALIŞMIYOR

Windows 98'i yükledikten sonra CD-ROM sürücünüze erişemiyorsanız , iki kanallı IDE denetçisi yapısından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda;
1. Denetim Masası*Sistem*Aygıt Yöneticisi (Control Panel*System*Device Manager) bölümüne girin.
1. Listede Sabit Disk Denetçileri'ni (Hard Disk Controllers) açın.
2. Altında PCI Busmaster IDE denetçinizi göreceksiniz; bunun üzerine çift tıklayın
3. Ayarlar (Settings) bölmesinde Dual IDE Channel Settings listesinden Her iki IDE kanalı'nı (Both IDE Channels) seçin. OK (Tamam) düğmelerine tıklayıp Windows'u baştan başlatın.

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #21 : 27 Ekim 2017, 00:06:03 »
DİSKİM FAT32 OLMUYOR

Windows 98 ile birlikte diski FAT32 yapan bir dönüştürücü aracın geldiğini biliyorsunuz. Bu araç ile FAT16 olan diskinizi FAT32 yapmak ister de belleğin yetmediği, config ve autoexec dosyalarınızı değiştirmeniz gerektiği ile ilgili bir hata mesajı alırsanız, şu yolu izleyebilirsiniz:
1. C sürücünüz altındaki Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarını başka bir klasöre yedekleyin.
2. C:/altında Autoexec.bat ve Config.sys ismiyle ama içi boş iki dosya yaratın.
3. Windows'ta ekran kartınızın sürücülerini iptal edip kartınızı Standart VGA olarak tanıtın.
4. Windows 98'i başlatıp FAT32 dönüştürücüyü çalıştırın.
İşlem bittikten sonra yedeklediğiniz eski Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarını tekrar C:/ altına kopyalayın. Ekran kartı sürücülerinizi tekrar yükleyin.
Bu konudaki diğer önerileri http://support.microsoft.com/support.../5/61.asp?FR=1 adresinde bulabilirsiniz.

WINMODEM PROBLEMLERİ

Winmodem'lerle sorun yaşauyan pek çok kişi var. Aşağıda da bazı olası çözümlerini bulacaksınız:
1. Tüm uygulamaları kapatın. Ctrl + Alt + Del'e basıp Explorer ve Systray dışında başka bir şey varsa bunlaerı da sonlandırın, sadece bu ikisi kalsın.
2. Denetim Masası*Modem (Control Panel*Modems) bölümünden Winmodem'i seçin ve kaldırın. Birden fazla kuruluysa, Properties*Ports*Uninstall yolunu seçin
Not: Denetim Masası'nda Winmodem simgesi varsa uninstall işlemi için bunu seçin.
3. Denetim Masası*Sistem*Aygıt Yöneticisi (Control Panel*System*Device Manager) bölümüne girin; bilinmeyen (unknown) donanım varsa bunları da kaldırın. Burada modem ve portlar bölümünü kontrol edip hiçbir yerde Winmodem kalmamasını sağlayın.
4. Windows 98 CD'sinde \drivers\modem\3com-usr\winmodem klasörüne girin, wmregdel.exe dosyasını çalıştırın. Ekrandaki talimatları takip edin.
5. Sistemi Başlat menüsünden kapatın, 20 sn kadar bekleyip tekrar açın.
6. Yeni donanım bulundu mesajı geldiğinde Disketi Var (Have Disk) New seçeneği ile sürücülerin bulunduğu klasörü modemin disketinden elle gösterin. Sürücü disketi yerine Windows 98'i de gösterebilirsiniz, ancak Windows 98 sürücüleri "generic" sürücülerdir, daha sonra gerçek sürücülerine terfi etmeniz gerekir.
Bu şekilde Winmodem çalışır.
Not: Internet üzerindeki kaynaklar, seri numarası 112501 ve 112502 ile başlayan Winmodem'lerin bug'lı olduğunu belirtmektedir. Türkiye'deki Winmodemlerden bugüne dek böyle bir şikayet gelmemekle birlikte, Türkiye'ye kaçak getirilen modemler de olabileceği için kontrol etmeniz önerilir.
Win 98 Terfisi Sonrası DosBox Desteği: Windows 98'e terfi ettikten sonra bazı Winmodemlerde DosBox özelliğinin çalışmadığı bildirilmektedir. Winmodem'iniz DosBox'u destekliyorsa, bu özelliği çalıştırmak için şu adımları izleyin: Denetim Masası'ndan Winmodem'i çalıştırın; Port Settings bölmesinde Enable Dos Boxes seçeneğindeki işareti kaldırın. (Bu seçenek yoksa Winmodeminiz DOSBox desteklemiyordur.) Aynı işlemi tekrarlayıp, bu sefer Enable Dos Boxes seçeneğinin işaretini tekrar koyun. PC'nizi baştan başlatın. Bu konuda ilave bilgi Microsoft Knowledge Base arşivinde, http://support.microsoft.com/support/kb/articles/q188/
6/01.asp?FR=1 adresinde bulunabilir.

WIN98'DE PCI MODEM ÇALIŞMIYOR

Windows 98'i kurduktan sonra, PCI modem'iniz tanınmıyor olabilir. Bu gibi durumlarda PCI Aygıt Yöneticvisi'nin Diğer Aygıtlar bölümünde Seri PCI Denetçisi (PCI Serial Controller) olarak görünebilir. Bu durumun nedeni, Windows 98 CD'sinde PCI seri denetçi sürücülerinin olmamasıdır. Sorunu çözmek için modeminizin sürücülerini aşağıdaki gibi güncelleyin:
1. Denetim masası*Sistem*Aygıt Yöneticisi (Device Manager) bölümüne girin.
2. Diğer Aygıtlar (Other Devices) listesinden PCI Seri Denetçisi'ni (PCI Serial Controller) seçin, Özellikler'e tıklayın.
3. Sürücü (Driver) bölmesinden Sürücüyü Güncelle (Update Driver ) düğmesine tıklayın.
4. İleri (Next) düğmesine tıklayıp daha iyi bir sürücü arama seçeneğini (Önerilen - Recommended) işaretleyin. İleri düğmesine tıklayın.
5. Modeminizle gelen CD veya disketi takın ve ekrana gelen seçenekler içinde takılı olduğu sürücünün (A:/ veya CD-ROM) seçili olmasına dikkat edin. İleri düğmesine tıklayın.
6. Sürücü güncelleme uyarısı alırsanız Evet (Yes) düğmesine tıklayın.
7. İşlemi tamamlayıp PC'nizi baştan başlatın.

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #22 : 27 Ekim 2017, 00:10:45 »
JPG'LER GÖRÜNMÜYORSA

Windows 98 ile birlikte klasörlerde - daha doğrusu Windows Gezgini'nde - Web sayfası görünümü işaretliyse, seçilen JPEG dosyalarının sol tarafta öngörünümünün verildiğini bilirsiniz. Ancak Windows'un bu özelliği kaybettiği durumlarla sık karşılaşılır. Bu özelliği geri getirmek için, Başlat*Çalıştır (Start*Run) komut satırına:
l Internet Explorer 4 sürümünüz varsa regsvr32.exe /i shdocvw.dll
l Internet Explorer 5 sürümünüz varsa regsvr32.exe /i shdoc401.dll
yazın ve Enter tuşuna basın. Sorun düzelecektir.


KERNEL HATALARI

Windows hata mesajları arasında KERNEL32.DLL hata mesajları en ünlüsüdür ve sık tekrarlanıp insanı deli eder. Bu hata mesajı içinde çeşitli sürücüler (Explorer, Guide.exe, Msgsrv32, Commgr32, Mprexe ve diğerleri), ile ilgili Geçersiz Sayfa Hatası (Invalid Page Fault) mesajı alıyorsanız, paroal dosyanızın bozulmuş olması kuvvetle ihtimaldir. Bu durumda parola dosyanızı aşağıdaki şekilde yeniden oluşturmalısınız: \Windows klasörünü açın. .pwl soyadlı bütün dosyaları silip Windows'u tekrar başlatın.
Not: Bu işlem bütün şifrelerinizi silecektir, Bu yüzden, önceden tüm şifrelerinizi - sonradan tekrar girmek için - bir kenara not alarak bu işe girişmenizi öneririz.
"MSIMN caused an invalid page fault in module KERNEL32.dl" gibi bir hata alıyorsanız, PC'nize Happy99 virüsü bulaşmış olabilir. Bu virüsü temizleme konuda http://www.infinisource.com/cleaner.html adresinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Kernel32 hatalarının diğer genel nedenleri arasında şunlar sayılabilir:
l Uyumsuz veya kalitesiz bellek kullanmak.
Bellekte çok bariz bir kusur varsa şu şekilde bulunabilir: C:/config.sys dosyasına DEVICE=C:\WINDOWS\HIMEM.SYS /TESTMEM:ON
satırını ekleyin (Başlat*Çalıştır >msconfig* Config.sys bölümünden de ekleyebilirsiniz). Windows'u baştan başlatın. Açılırken ekranda 'in xx:xxxxxx adresinde güvenilmez bellek adresi bulduğuna dair bir mesaj alırsanız bellek problemi vardır. Ancak bu mesaj her zaman çıkmayabilir. Bellek testi yapan BCM Diagnostics programını http://www.bcmcom.
com/utilities/windiag.zip adresinde bulabilirsiniz.
Bu tür bir başka shareware program da http://www.ami.com/utilities/default.html adesindeki kayıt formu doldurularak elde edilebilir. Öte yandan bellek testinin çok güç bir iş olduğunu ve her zaman mutlaka markası bilinen, kaliteli bellek kullanılması gerektiğini hatırlatalım.
l Bir diğer neden overclocking. İşlemcinizi overclock ettiyseniz, PC'niz ve özellikle belleğiniz bunu kaldıramıyor demektir.
l Grafik hızlandırma seçeneği, ekran kartınızın destekleyebildiğinden daha yüksek ayardadır. Bu ayar ile ilgili bilgileri, yukarıda, "Ekran Kartı Problemleri" başlığı ile vermiştik.
l Sürücüler bozuk veya eskidir; özellikle de ekran kartı sürücüleri. Özellikle Internet Explorer ile ilgili hataların ekran kartı sürücüsü güncellenerek giderildiği bilinmektedir.
l PC'nizin havalandırması (işlemci veya güç kaynağı fanı) düzgün çalışmıyordur. Özellikle tozdan dönemez hale gelen fanlara dikkat etmek gerekir.

DIBENG.DLL MODÜLÜNDE GENEL KORUMA HATASI

Windows 98, Windows 98 SE, IE4 veya IE5 çalıştırırken aşağıdaki gibi rasgele bir Genel Koruma Hatası ((General Protection Fault - GPF) alabilirsiniz:
caused a general protection fault in module DIBENG.DLL.
Burada hataya yol açan programı belirtir. Bu hata, sisteminizde uyumsuz bir aygıt sürücüsü yüklüyse çıkabilir. Hatayı engellemek için en başta donanım aygıtlarınızın en güncel sürücülerini ilgili firmaların Web sitelerinden indirip yüklenmenizi öneririz, ancak bu tür bir soruna en çok hatalı ekran kartı sürücülerinde rastlandığını belirterek, bu durumdan emin olmak için bir deneme yöntemi söyleyelim. Denetim Masası*Görüntü Özellikleri*Ayarlar*Gelişmiş (Control Panel*Display*Settings*Advanced) bölümünden ekran kartınızın sürücüsünü değiştirmek için Değiştir (Change) düğmesine tıklayın. Ekrana gelen ileti kutularında aşamaları takip ederek Windows listesinden Standard Display Adapter (VGA) sürücülerini yükleyin. Bu şekilde hata mesajları ortadan kalkıyorsa sorun ekran kartı sürücülerindedir. Tabii bu modda sadece 640x480 çözünürlükte ve 256 renkte çalışabilirsiniz. Ekran kartınız için düzgün sürücüleri bulup aynı yerden tekrar yüklemeniz önerilir.

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #23 : 27 Ekim 2017, 00:13:36 »
WINDOWS AÇILIRKEN ISS'Mİ OTOMATİK ARIYOR

Windows açıldığında modeminiz siz istemeden otomatik olarak ISS'nizi aramaya başlıyorsa, nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:
l Web sayfalarındaki güncellenmiş bileşenleri otomatik olarak kontrol eden bir program kullanıyorsunuzdur.
l ISS'nizin numarasını çeviren bir programın kısayolu Windows/StartUp klasöründe yer alıyordur.
l Bilgisayarınızda buna neden olan bir virüs (özellikle de bir "truva atı") bulunmaktadır. (Bu durumda truva atlarını - yani, kullanıcılar arasında söylenegeldiği şekilde trojanları - tespit eden bir anti-virüs yazılımı kullanmanız önerilir.
l Sisteminizde Symantec WinFax yüklüdür.
Tüm bu sorunlar için önerilen çözümler ile ilgili detayları Microsoft Knowledge Base sitesinde, http://support.microsoft.com/support.../3/12.asp?FR=1 adresinde bulabilirsiniz.

SORUNLU İÇERİK DANIŞMANI

Internet Explorer'da bir Web sayfasına bağlanırken İçerik Danışmanı (Content Advisor) ile başınız dertteyse, yani IE4 veya IE5 bununla ilgili bir hata mesajı çıkarıp bazı sayfaları göstermemekte diretiyorsa, ya İçerik Danışmanına bir şifre koymuşsunuz, veya bir şekilde bir hatadan dolayı İçerik Danışmanı devreye girmiş demektir. Şifrenizi hatırlamıyor olsanız bile İçerik Danışmanını devreden çıkarmak ve bu sorunu çözümek oldukça basit.: Başlat*Çalıştır (Start*Run) satırına REGEDIT yazıp Enter'a basarak Registry'i açın. HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Policies/Ratings klasörü altındaki "Key" değerini silin. Windows'u kapatıp açın. Düzelmemişse Internet Explorer'da Araçlar*Internet Seçenekleri*içerik (Tools*Internet Optionhs*Content bölümünde Devreden Çıkar (Disable) düğmesine tıklayın.

INTERNET EXPLORER 5.01'E 128 BİT GÜVENLİK

Haber gruplarımızdaki bazı kullanıcıların belirttiği bir sorundan bahsedelim. IE5 üzerine, 128 bit'lik güvenlik şifrelemeli (encryption) IE 5.01 yüklendiğinde hala eski, 56 bitlik güvenlik şifrelemesi (Help*About... komutuyla, Chipher Strength kısmında görebilirsiniz) geçerli olabilir. Bunun nedeni eski IE5'in güvenlik seviyesinin değişmeden kalması. Ancak düzeltmek mümkün:
1. IE5.01'i yüklemeden önce PC'nizi kapatıp açın, Açılışta, siyah ekranda Ctrl tuşunu basılı tutun.
2. Açılan menüden "Sadece komut istemi" (Command prompt only) seçeneği ile DOS komut satırına geçin.
3. Windows/System dizinine geçip
ren schannel.dll schannel.old
komutunu verin.
4. Sistemi kapatıp Windows'un açılmasını bekleyin ve 128 bit'lik IE5.01 sürümünü yükleyin.

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #24 : 27 Ekim 2017, 00:16:00 »
BİLGİSAYARIM GEZGİN AÇSIN

Masaüstündeki Bilgisayarım (My Computer) simgesine çift tıklayınca sisteminizdeki sürücüleri ve Masaüstü, Çevirmeli Ağ gibi öğeleri gösteren tek bölmeli bir pencerenin açıldığını bilirsiniz. Peki, bu pencerenin Windows Gezgini gibi iki bölmeli (solda ağaç yapısı halinde sürücüler, sağda seçilen sürücü veya klasörlerin içeriği görüntülenecek şekilde) açılmasını ister misiniz? O halde;
1. Kayıt Düzenleyici'yi (Registry Editor) açın.
2. HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{20d0
4fe0-3aea-1069-a2d8-08002b30309d}\Shell bölümünde Shell klasörü üzerine sağ tıklayıp Yeni*Anahtar (New*Key) komutunu çalıştırın. Oluşan yeni klasöre "open" (tırnaklar yok) ismini verin.
3. Open klasörünün üzerine de sağ tıklayın ve yine Yeni*Anahtar komutunu çalıştırın. Oluşan bu klasöre de "command" (tırnaklar yok) ismini verin.
4. Command klasörünü seçin. Sağ bölmede Default üzerine çift tıklayın ve açılan ileti kutusundaki satıra "explorer /e, c:\windows" yazın (tırnaklar gene yok). İşte bu kadar.

DİSKİNİZİ HIZLANDIRIN

Şimdi de size haber gruplarında bulduğumuz bir püf noktasını verelim. Bu püf noktası UDMA çalışan ama nispeten eski disklerde Windows'u BusMastering DMA sürücülerini yüklemeye zorlayarak disk performansını artırıyor, hatta Windows diskin MS-DOS uyumluluk modunda çalıştığını söylüyorsa, bunu düzeltiyormuş.
Aygıt Yöneticisi'nde DMA seçeneği işaretli olsa da yavaş çalışan diskler için bir çözüm olarak sunuluyor (Not: UDMA/66 bir diski UDMA/66 kanalından kullanıyorsanız DMA seçeneği görünmez.) Biz denedik, diskimiz zaten düzgün çalıştığı için bir fark göremedik, ama zararı da olmadığını gözledik:
1. Windows/INF klasörünü açın. MSHDC.INF ve DISKDRV.INF dosyalarını bulun. Bunların bir yedeğini (ne olur ne olmaz diye) alın.
2. MSHDC.INF dosyasını açın, [ESDI_AddReg] bölümünün altına (yoksa) aşağıdaki satırları ekleyin:
HKR,,IDEDMADrive0,3,01
HKR,,IDEDMADrive1,3,01
HKR,,IDEDMADrive2,3,01
HKR,,IDEDMADrive3,3,01
3. DISKDRV.INF dosyasını açın, [DiskReg] bölümünün altına (yoksa) aşağıdaki satırları ekleyin:
HKR,,IDEDMADrive0,3,01
HKR,,IDEDMADrive1,3,01
HKR,,IDEDMADrive2,3,01
HKR,,IDEDMADrive3,3,01
4. Dosyaları kaydettikten sonra diskinizi Güvenli Kip'te açın, Aygıt Yöneticisi'nden tüm disk ve CD sürücülerinizi kaldırın.
5. Windows'u tekrar başlatın. Windows 98 disk ve CD sürücülerinizi tekrar tanıyacaktır. Son olarak diskinizi defragmante edin.
Kutu yazı

WINDOWS SUxxxx HATA MESAJLARI

Windows kurulumu sırasında SUxx ile başlayan hata mesajlarından birini alırsanız, sisteminiz ile ilgili bir sorun var demektir. Aşağıda bu hata nmesajlarının ne anlama geldiğini açıklıyoruz.
l SU0010, SU0012, SU0015, SU0016: Kurulum sırasında bu hata mesajlarından birini alırsanız, farklı bir işletim sistemi üzerine (Windows NT, OS/2 vs.) Windows yüklüyorsunuz demektir. Bu işletim sistemleri bir arada çalışabilirler, ancak genelde ayrı disk bölmelerine yüklenmeleri önerilir. Bu konudaki açıklayıcı bilgileri http://www.
windows-help.net/windows98/setup-1.txt adresinde bulabilirsiniz.
l SU0011: Sabit diskinizin şifre korumalı olduğunu gösterir. Önce bu şifre korumasını kaldırmalısınız. Bu amaçla kullandığınız bir yazılım varsa bunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca BIOS'ta Virus Protection gibi boot sektör'e yazmayı engelleyen bir komut aktif (Enabled) durumdaysa, Windows yüklemeden önce bunu Disabled yapmak gerekir.
l SU0013: Windows 98'i kurabilmek için , kurulumu yaptığınız disk sürücüsü bir MS-DOS boot bölmesi olmalıdır. Bu sürücü HPFS veya NTFS dosya sistemine sahipse, Windows'u kurmadan önce bir MS-DOS boot bölmesi yaratmalısınız. Bu dosya sistemleri ile ilgili açıklama, dosya sistemini oluşturan işletim sistemi (NT, OS/2) ile birlikte gelir ve gerekli araçlar bu işletim sistemlerinin başlangıç disketlerinde yer alır. Windows 98 başlangıç disketi ile NTFS dosya sistemini MS-DOS boot bölmesi haline getiremezsiniz.
Bu hata mesajını, üçüncü parti bir bölmeleme yazılımı (EZ Drive, Disk Manager vs.) kullanıyorsanız da alabilirsiniz. Öyleyse, sisteminizi boot edip Windows'u MS-DOS komut satırından kurmanız gerekir.
l SU0018: Şu hata mesajını alıyor olabilirsiniz: "Setup cannot create files on your startup drive and cannot set up Windows 98. There may be too many files in the root directory of your startup drive, or your startup drive letter may have been remapped." Bir sürücünün kök dizini maksimum 512 öğe (dosya veya klasör) içerebilir. Bu mesaj da 512 öğeden daha fazlasının olduğunu gösterir ve Windows 98 kurulum aracı, kurulum için gerekli dosyaları diskinize kopyalayamaz. Kök dizinden bazı gereksiz dosya ve klasörleri silip tekrar kuruluma başlamanız gerekir.
Not: 8.3 formatından uzun dosya ve klasör isimleri kullanılmışsa, bu 512 öğe sınırlaması daha da düşebilir.
l SU0167: PC'nizde Windows'dakinin dışında Desktop adlı bir dosya veya klasör bulunuyorsa bu hata mesajı çıkar. Kurulum öncesi ismini değiştirmeniz gerekir.
l SU0410: Kurulum aracı gerekli bir dosyayı açamıyor veya bulamıyordur. Bu dosya bozuk veya kayıp olabileceği gibi bellek yetersizliği de söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda bir Windows başlangıç disketi yaratıp sisteminizi bununla açmanız ve kurulumu MS-DOS komut satırından gerçekleştirmeniz önerilir.
l SU99xxxx: Windows'un adlandıramadığı bir kurulum hatası ile karşılaştığı durumlarda SU99xxxx hata mesajı verilir. Bu hatalar genelde konvansiyonel (geleneksel) belleğin düşük olmasından kaynaklanır. Yine bir Windows başlangıç disketi yaratıp sisteminizi bununla açmanız ve kurulumu MS-DOS komut satırından gerçekleştirmeniz önerilir.

Kalender

 • Ziyaretçi
Ynt: Pc Ilgili Tum Sorunlarinizin Cevabini Buradan Bulabilirsiniz
« Yanıtla #25 : 27 Ekim 2017, 00:24:15 »
Temennimiz odur ki hicbir kardesimiz pc'si ile sorun yasamaz 。。。

Saygilarimla.