Forum içeriğimiz ziyaretçi kardeşlerimize açılmıştır. Forum sayfamızı daha aktif kullanmak için üye olmanız gerekir.

Gönderen Konu: Kudüs Ziyaretleri  (Okunma sayısı 1167 defa)

Kalender

  • Ziyaretçi
Kudüs Ziyaretleri
« : 13 Kasım 2017, 10:43:47 »
İlk kıblemiz, kendisi ve çevresi mübarek kılınan Mescidi Aksa .

Peygamberler, sahabeler, şehitler, sultanlar yurdu Kudüs .

Lozan Anlaşması, arkasından Siyonist terörü, arkasından da tamamen suni İsrail devletinin bölgede kurulması ile çıbanbaşı durumuna getirilen Müslümanların üçüncü mukaddes şehri.

Hele hele son aylarda İsrail tarafından devamlı köşeye sıkıştırılan Müslümanlar ve zorbalık derecesinde zulme uğramaları ile dünyanın gündeminde baş sıralara oturan Kudüs ve Mescidi Aksa.

Kuru kınamalardan öteye bir eylem yapmayan, yapamayan Müslüman devletler ve onların halkı. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın halkı Kudüs’ü ziyarete çağıran söylemleri üzerine ziyaretçi sayısında bir artış olduğu ifade ediliyor.

Türk Hava Yolları’nın da uçak fiyatlarında bir miktar indirim yaparak ziyaretçi sayısını arttırmada etken olduğu bilgileri var.


 
Kudüs’e ziyaret konusunda buraya kadar her şey normal ve olması gereken şekilde gerçekleşiyor.

Ama!..

Aması var.

Belediyeler Kudüs’e ziyaretçi götürme yarışına girdiler. Belki de yukarıdakilerden bir aferin alma yarışı da diyebiliriz.

Normalde Belediyelerin umre, hac veya Kudüs ziyareti için kendi bütçelerinden ödenek ayırması yasal değil.

Bu yasal olmayan harcamayı yasallaştırmak için türlü çeşitli kılıflar uydurmaya başladılar.

Mesela beldelerinde bulunan okullarda başarıyı teşvik etmek için bir kampanya başlatmak. Belli kriterlere göre başarılı sayılan öğrencilere çeşitli hediyeler verilmesi ve ödül olarak belediye tarafından seyahatleri götürülmesi. Bu seyyahlar Kudüs ziyareti olarak belirlenirse bu tür harcama yasal hale gelebiliyor(mu?) Belki de, geliyor. Mevzuatı biz tam bilemiyoruz.

Şimdi sorun şurada:

Bu şekilde kaç öğrenci bulursunuz?

Diyelim ki, 10 tane, 20 tane.

İfade edildiğine göre belediye bu sayıyı şöyle aşıyormuş. Başarılı öğrencinin, anası, babası, akrabası, velisi ya da tanıdığı kişilerle beraber sayı birden bire, 100-150 kişiyi buluyor.

Gidiş geliş ve otel masrafları belediyeden ödeneceğine göre, bakıyorsunuz kişi başı 700-800 Dolar ’a çıkıyor. Ya da otel hariç 600-700 Dolar. 150 kişi gönderse, toplam fatura 100 bin Dolar’a tırmanıyor.

Kudüs bizim canımız. Bu tamam da, belediyelerin bu harcamaları yasal mıdır, değil midir? Bundan da öte, kaynak israfı değil midir? Bir zamanlar Çanakkale seyahati yarışı başlamıştı, belediyelerde. Yine devam ettirenler de vardır mutlaka. Yakinen biliyoruz ki, oraya yapılan seyahatlerde arzulanan verim asla elde edilemiyordu. Sabah sefer başlıyor, akşam dönülüyordu. Şehitlik veya mekân ziyaretlerine ayrılan zaman ancak 2-3 saat oluyor, o da yeme içme ve namaz arası olarak geçiyordu. İstenilen şuurlandırma ve ibret alma olayı asla gerçekleşmiyordu. Bizce Çanakkale seyahat harcamaları bir yarışa döndürülüp, sayı ne kadar kabarırsa diğer belediyelerden o kadar çok faaliyet yapılmış sayılacağının göstergesi olarak yapılıyor ve israfın daniskası olarak bütçelere yansıyordu.

Bu Kudüs ziyareti de buna benziyor.

Belediyelerin şehirlere olan yaptıkları yanlışlar İHANET derecesine varmıştır. Bunu en yetkili ağızlar ifade ettiler. Asli görevleri olan imar, yapılaşma ve belediyecilik hizmetlerine yoğunlaşmaları gerekirken bu nevi zorlama gerekçelerle israflar diz boyuna çıkmıştır. Bunları bir denetleyip, bu israfları dizginleyecek merciler yok mudur? Varsa neden bunlar hala devam etmektedir?

Şimdi çıkıp da Umre veya Kudüs ziyaretlerine karşıymışız gibi üstümüze gelinmesin. Ama bu tür ziyaretleri belediyeler de karşılamasın. Çünkü o paralarda şehirde oturan herkesin hakkı var. Bu nevi ziyaretler özendirilmeli, kolaylaştırılmalı, ama bedelini ziyarete katılanlar karşılamalıdır.


 
Milletin sırtından yapılan ziyaretler huzur taşımaz, ibadet yönü ile huşu da vermez.

Üstelik hem ibadet edilecek, hem de kul hakkına girilecek.

Olacak şey mi?

KUL HAKKI

Yetim hakkıdır bu, gizliyorsunuz,

Bugün deneten önemli gözlerden!

Yarın kurtulabilecek misiniz,

Ağlattığınız o nemli gözlerden?

Bir bilgi:

“İşte Bu Bayrak” şiir kitabımız nihayet az sayıda hatıra baskısı olarak çıktı. Dağıtıma verilmiyor. Elden dağıtımı ile bizzat ilgilenmek zorundayız. 5 adetten az siparişlere çok meşguliyet sebebiyle ne yazık ki zaman ayıramayacağız. Eşe, dosta hediye olarak ekremsama@hotmail.com mail adresimizden yazışarak temin edilebilir.

Ekrem Şama
Milli Gazete
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2017, 12:47:55 Gönderen: _Edebiyat_ »