Forum içeriğimiz ziyaretçi kardeşlerimize açılmıştır. Forum sayfamızı daha aktif kullanmak için üye olmanız gerekir.

Gönderen Konu: Kocaya İtaatin Fazileti  (Okunma sayısı 9654 defa)

:::Nida::

  • Ziyaretçi
Kocaya İtaatin Fazileti
« : 09 Nisan 2014, 02:16:11 »
İsrailoğullarından bir genç şiddetli bir hastalığa tutulmuş. Annesi:

     - “Eğer çocuğum şifaya kavuşup hastalığından kurtulursa yedi gün dünyadan çıkacağım” diye adamış. Allahü Teala çocuğa şifa verir, çocuğu hastalığından kurtulur. Fakat annesi adağını yerine getirmez. Bir gece rüyasında, biri gelip kendisine:

     - “Adağını yerine getir. Yoksa Allah’tan daha şiddetli belaya uğrarsın,” der.

     Sabah kalkınca çocuğunu çağırır, durumu ona anlatır ve kabristanda kendisine bir kabir, kazmasını, kendisini oraya defnetmesini emreder. Çocuk, annesinin emrini yerine getirir ve gider. Kabre konulduğu zaman kadın, şöyle niyazda bulunur:

     - “Ey Allah’ım! Gücümün yettiğini yaptım, adağımı yerine getirdim. Bu kabirde beni her türlü afattan koru!“

    Kadın bu duayı yapınca, baş tarafında parlak bir ışık ve pencere gibi bir delik gördü. Bahçede iki kadın bulunuyordu. Bu iki kadın ona:

     - “Ey kadın! Ordan çıkıp buraya gel!” diye seslendiler. Genişleyen pencereden çıkıp kadınların yanına gitti. Bir de ne görsün, bahçenin içinde güzel bir havuz, kendisi de gidip onların yanına oturdu. Oturan kadınlara selam verir. Selamını almazlar. Kadınlara:

     - “Selamımı niçin almadınız? Halbuki konuşabiliyorsunuz” der. Kadınlar:

     - ”Selam vermek bir ibadettir. Biz ise ibadetten men olunduk“ dediler.

     Kadınların yanında otururken, bir kuş gelip kadınların birinin başının ucuna konar ve kanatlarıyla kadını serinletir. Başka bir kuş de gelir, diğer kadının başucuna konarak, gagası ile kadının başını gagalamaya başlar. Birinci kadına:

     - “Bu keramete, nasıl ve ne ile ulaştın? Diye sorar. Kadın:

     - “Dünyada iken benim bir kocam vardı. Ben ona çok itaat ederdim. Ona hiç karşı gelmezdim. Ölürken kocam benden razı olarak öldüm. Allahü Teala bunu ikram buyurdu“ dedi. İkincisi:

     - “Sen bu musibete ve azaba nasıl ve niçin uğradın?” diye sordu. Kadın:

     - “Ben saliha bir kadındım. Dünyada iken benim bir kocam vardı. Ben ona itaat etmez, daima ona isyan ederdim. Dünyadan ahirete göçerken, o benden razı değildi. Allahü Teala kabrimi, iyi amellerimden dolayı bir bahçe kıldı. Fakat kocam benden razı olmadığı için de, Allah bununla beni cezalandırdı. Sana çok rica ediyorum ki, dünyaya döndüğünde, kocamın yanına git, beni bağışlamasını ve benden razı olmasını, kendisinden istirham et. Belki benden razı olur da, bu azaptan kurtulurum“ dedi.

     Yedi gün geçtikten sonra ona:

     - “Kalk kabrine gir. Çünkü çocuğun gelmiş, seni arıyor. Kabirden çıkaracak.“ Dediler. Kadın onların yanından kalkıp kendi kabrine geldiğinde, çocuğunun kabrini kazdığını gördü. Kadının, adağını yerine getirdiği haberi etrafa yayılınca, insanlar onun ziyaretine geldiler. Bu arada kendisinden, kocasına gidip kendisini bağışlaması hususunda, ricada bulunmasını isteyen kadının kocası da ziyaretine gelmişti.

     Karısının söylediklerini bir bir kocasına anlattı. Kocası da karısını affetti. Gece rüyasında o kadını gördü:

     - “Senin yüzünden azaptan kurtuldum. Allah sana çok büyük mükafat versin. Allah senin günahlarını bağışlasın” diye dua ediyordu.

Kalender

  • Ziyaretçi
Ynt: Kocaya İtaatin Fazileti
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2017, 02:09:25 »
Allah (c.c) cumlemize aile saadeti (saygi, sevgi, muhabbet) nasip etsin. Allah (c.c) razi olsun.