Forum içeriğimiz ziyaretçi kardeşlerimize açılmıştır. Forum sayfamızı daha aktif kullanmak için üye olmanız gerekir.

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Kendi Şiirlerimiz / Ynt: EBEDİ SÂDETE GİDEN YOL
« Son İleti Gönderen: Livaü-l Hamd 06 Mart 2018, 16:41:01 »
*****  :)
2
Kendi Şiirlerimiz / Ynt: Şiir: Hakkın Dili Ol..
« Son İleti Gönderen: Livaü-l Hamd 06 Mart 2018, 16:39:33 »
çok güzel yüreğinize sağlık  8)
3
Kişiye Özel Bölüm / Ynt: EY SEVGİLİ
« Son İleti Gönderen: Livaü-l Hamd 06 Mart 2018, 16:30:49 »
amin inşAllah
4
Kişiye Özel Bölüm / Ynt: sohbet: sabır
« Son İleti Gönderen: Livaü-l Hamd 06 Mart 2018, 16:29:38 »
gönlüne sağlık çok güzel
5
Kişiye Özel Bölüm / Ynt: Hayatın İçinden
« Son İleti Gönderen: Livaü-l Hamd 06 Mart 2018, 16:28:51 »
Amin inşAllah
6
Şairlerden Şiirler / AŞK YAĞMURLARI
« Son İleti Gönderen: Livaü-l Hamd 06 Mart 2018, 16:25:50 »
  Yitik umutların ardından seni,
Gönül bahçeme ekmişim bir kez
Aşk yağmurları yağmadan,
Ne zaman yeşereceği bilinmez şimdi.
Ümitsiz özlemler ötesinde,
Bir aşk yağmuru bekliyorum.
İnleyen toprağın her nefesinde,
Dertlere bin dert ekliyorum.
Bazen yeşil vadilerin ılık rüzgarında,
Tatlı nameni duyar gibiyim.
Özlemlerime hazan çöktü.
Yoksa sende mutsuzluğuma ağlıyormusun.
---AHMET ERİÇ....
7
Kendi Şiirlerimiz / Şiir: Hakkın Dili Ol..
« Son İleti Gönderen: M.Ali Ünsal 26 Şubat 2018, 01:00:31 »
Toprak gibi tevazulu ol. :)
Su gibi temiz ol
Hakkın dili  ol
Aşkın sözü ol

İçin dışın aynı ol
Sözünün eri  ol
Gel benim dostum ol
Gel sırdaşım ol

Üzülme ,kimseyi üzme
Darılma,kimseyi incitme
İyilik elçisi ol
yetimlerin sığınağı ol

saygılı sevgili ol
doğruluktan ayrılma
Dos doğruol
Allahın en güzel kulu ol

M.Ali Ünsal
8
Kişiye Özel Bölüm / sohbet: sabır
« Son İleti Gönderen: M.Ali Ünsal 26 Şubat 2018, 00:49:09 »
Sabır karşımızdaki her hangi bir olumsuz ve olumsuzluk teşkil edebilecek bütün olaylara

karşı insanın dayanma gücüdür.. ve ilerideki zamanlarda karşımıza çıkabilecek bizi

olumsuz davranış yapmamıza sebeb verecek olaylara düşünme zamanı ,yerine göre iyi

belirlenmelidir ve sakin olmayı amaçlayan bekleme süreci önemli bir davranış biçimidir..

Acı, yoksulluk, haksızlık gibi üzücü durumlar karşısında ses çıkarmadan onların geçmesini bekleme erdemi gösteren ve direnen kişi, sonunda kârlı çıkar. Çünkü Yüce Allah,

sabredenlerle beraberdir; onları sabırları karşılığında mutlaka mükâfatlandıracaktır.

Acele yapılan işlerde yanlış yapma olasılığı yüksek olduğundan, genellikle pişmanlık duyulur.


Telâşla, sabırsızca ve ivedilikle yapılan işler genellikle kötü sonuçlar doğurur; kişiyi pişmanlığın içine iter.

Sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için, bir işe başlamadan önce iyi düşünmeli, acele etmemeliyiz. Çünkü iyi düşünülmeden, aceleyle yapılan iş için gerekli ön hazırlıklar

yapılmayacağı için genellikle olumsuz sonuçlar doğurur ve bu da pişmanlık duymamıza

sebep olur.Sabretmek ve sabırı güzel dinimiz ise ne kadar faydalı olduğunu ne güzel

anlatır. ve bu anlatılan sabır ile ilgile ayet ve islam büyüklerinin sözleri ve Sevgili

Peygamberimizin Hadis’i şeriflerinde ne güzel anlatır...işte bunlardan bir kaçı....

Sabrın fazileti o kadar büyüktür ki, Allahü teâlâ, sabrı çok aziz eyledi. Herkes sabır nimetine kavuşamaz. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Sabır, Cennet hazinelerinden bir hazinedir.) [İ.Gazali]

(Eğer sabır insan olsaydı, çok kerim ve cömert olurdu.) [Taberani]

(Hoşlanılmayan şeye sabretmekte büyük hayır vardır.) [Tirmizi]

(İbadetin başı sabırdır.) [Hakim]

(Sabrın imandaki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.) [Deylemi]

(Hak teâlâ, sabırlı ve ihlaslı olanı, sorguya çekmeden Cennete koyar.) [Taberani]

(En hayırlı vasıta sabırdır.) [Hakim-i Tirmizi]

(Allahü teâlânın yardımı, kulun sabrı ile beraberdir.) [Ebu Nuaym]

(Bozuk bir işi düzeltemezseniz, sabredin! Allahü teâlâ onu düzeltir.) [Beyheki]

(Oruç sabrın, sabır da, imanın yarısıdır.) [Ebu Nuaym]

Bu değerli sözlerin ve ayetlerin ışığında sabırı her insan elinden geldiği kadar yapmalı ve arkadaşlarımıza ve çevremize tavsiye etmeliyiz.....yoksa sabır pınarından içmeyen

insanlar hayatlarını çeşitli olumsuzluklara müsait bir ortama hazırlamış olurlar..

.Tüm Güzel Türkiyemin Güzel insanlarına ve bütün insanlık alemine sabırlı olmayı tavsiye ediyorum....


..M.Ali Ünsal..
9
Kişiye Özel Bölüm / sohbet:Tevvekkül Eden Adam
« Son İleti Gönderen: M.Ali Ünsal 26 Şubat 2018, 00:45:01 »
Adamın biri bir gün eşeğine buğday yükleyerek değirmene varır.
[Resim: 3809esek_le_adam.jpg]Adamın biri bir gün eşeğine buğday yükleyerek değirmene varır. Eşeğin sırtındaki buğday çuvallarını indirir indirmez eşek kaçar ve kaybolur. Adam eşeğin peşine düşerek aramaya koyulsa Cuma namazını kaçıracaktır.
Tam bu sıkışık anda adamın tarla komşusu çıkagelir ve der ki, “Bugün sulama sırası senindir; hemen git; nöbetini kullanarak toprağına su ver. Sıranı kaçırırsan bir daha nöbet sana gelinceye kadar tarlanı sulayamazsın.” Adam, Cuma namazını kaçırmamak için kaybolmuş eşeğini aramaktan vaz geçmişken bu defa da başına tarla sulama derdi çıkar. Dünyalık geçim bakımından işlerin her ikisi de biri birinden mühimdir. Eşeğin peşine düşmezse hayvancağız tamamen kaybolabilir; ya da canavarların birine yem olur. Halbuki köylü eşeksiz geçinemez. Öteye beriye yüklerini kim taşıyacak ve neyin sırtına binerek yolculuğa çıkacak?
Tarla, zamanında ve düzgün aralıklarla sulanmadığı taktirde o yılki ekinler ya noksan olur. Ya da hiç olmaz. Bu da bir köylü için bütün ev halkının o yıl açlıkla karşı karşıya kalması demektir. Ayrıca buğday çuvalları da değirmende kalmaktadır. Adamın sırasını bekleyip ekini öğütmesi ve onu evine götürmesi lazımdır ki karısı öğle yemeğine ekmek pişirebilsin.
Adam işlerin hangisine koşayım diye düşünüp dururken Cuma namazının vakti gelip çatar. Hemen hatırına varlıkların biricik sahibi Allah’ın kesin emri gelir. “Cuma ezanı okunduğu zaman, dünyalık işlerinizi bırakarak Allah’a ibadet etmeye koşunuz. Cumadan çıktıktan sonra işlerinize dağılarak helal yollardan geçiminizin peşine düşünüz.” Adam şöyle düşünür: “Az sonra yüce Allah’ın kesin emri beni ibadet yerine çağıracaktır. Şu anda kafamı yoran dünyalık nimetlerle birlikte daha nice nimeti bana veren O değil midir? Üstün ve ortaksız bir gücün sahibi olarak, O verdiği nimetleri istediği anda geri alıp kulu çaresizlik içinde çırıl çıplak bırakacağı gibi elden kaçar gibi olan nimetleri tekrar kulunun eline ve emrine veremez mi? O halde tamam, herşey ne olursa olsun; ben Cuma namazına gidiyorum.” Bu kesin karardan sonra saydığımız bütün sıkışık işlerini yüzüstü bırakarak camiye koşar. Dünya işlerinin kafa yoran düşüncelerinden sıyrılarak Allah’ın evine gider.
Hatibin okuduğu hutbeyi can kulağıyla dinlerken, hafta içinde yaptığı günahları bir bir aklından geçirir; daha önceki Cuma namazından çıkarken artık günah işlemiyeceğine gönülden söz verdiği halde sözünü tutamıyarak yaptığı dine aykırı hareketlerden ötürü yüreğinde derin bir pişmanlık duyar. Esirgeyen ve bağışlayan Allah’dan, her adımını O’nun emrine uygun şekilde atamadığı için samimi bir utanç duyar.
Pişmanlık ve utancının manevi gözyaşları ile gönlünü karartan günah pasları silinir. Kalbinin bir hafta önceki o tatlı rahatlığa ve Allah (c.c.) huzurunda teslim olmuşluğa tekrar büründüğünü hisseder ve sevinir. Fakat bu sevincin yanında “ya ibadetlerimi yüce Allah (c.c.) kabul etmezse; ya farkında olmadan ağır şekilde Allah’ı gücendirecek bir günah işliyor ve Allah’ın yaygın esirgeciliğini kendimden uzaklaştırıyorsam“ diye içinde bir korku ve endişenin kıpırdadığı duyar. Sonra aklında gelir ki iyi bir mü’min zaten her an Allah’ın rahmetine güvenecek hem de O’nun korkusunu hiçbir an gönlünden çıkarmıyacak, bu iki duyguyu aynı anda taşıyarak kendini yolun doğrusu üzerinde tutacaktır.
O halde bu korkulu ve aynı zamanda ümitli hali temiz bir mü’minin özlenen halidir. Sağlam bir mü’mine yakışır duygu ve düşünceler taşıdığına ayrıca sevinir. Allah’ın öz evinde O’na bağlılıkların en samimisini sunarak Cuma namazını kıldıktan ve arınmış bir gönülle ibadet evinden çıktıktan sonra adam, evine varır.
Bir de ne görsün!… Namazdan önce kafasını yoran ve neredeyse Cumayı kaçırmasına sebep olmak üzere bulunan bütün işler, adeta kendiliğinden oluvermiştir. Eşeği eve dönmüş, buğday öğütülmüş, tarlası da sulanmıştır. Yemek pişirip taze ekmek hazırlayan karısı sofrayı kurmuş kocasının camiden dönmesini beklemekteydi. Karısına “bu işler nasıl yoluna girdiğinden dolayı içinde katmerli sevinç duyar, ve karısı olanları anlatır; adamın birisi değirmene gitmişti, kendisinin sanarak bizim buğdayları öğütmüş, çuvalları evine getirince yanlışlık yaptığını anlamış ve bize göndermiş. Eşek az önce kendiliğinden dönerek eve geldi. Komşunun tarlasını doldurup taşan su, bizim tarlaya akarak toprağımızı sulamış ve işte işler gördüğün gibi yoluna girmiş.”
Adam bir yandan Allah’a karşı, mü’min kalabalığı ile birlikte samimi kullak borcunu yerine getirip gönül rahatlığına kavuştuğundan ötürü öte yandan namaz öncesi canını sıkan işler, zincirlemesine kendiliğinden yoluna girdiğinden dolayı ayrıca katmerli sevinç duyar, kullarının her işini yoluna koyan yüce Allah’a şükürler ederek karısı ve çoluk çocuğu ile birlikte sofraya oturur.
Yüce Allah (c.c.) hepimizi dünyalık işleri uğruna dini vazifelerini ihmal etmemeyi beceren ve böylelikle her iki dünyada mes’ut olan kullarından eylesin, amin!…

M.Ali Ünsal
10
Kişiye Özel Bölüm / dini hikaye:Hürmetin böylesi
« Son İleti Gönderen: M.Ali Ünsal 26 Şubat 2018, 00:38:31 »
"Muhammedé isminde çok sevdiği bir hizmetçisi bulunan "Putkıran" lakaplı Hindistan fatihi Gazneli Mahmud'un  bir hizmetçisi varmış.Her zaman hizmerçisinin adı ile çağırırmış,ama o  gün kendi ismi ile hizmetçisini çağırmamış.ve baba ismi ile hitap etmiş hizmetçisine.Bunun üzerine kalbi kırılan hizmetçisi böyle davranmasının sebebini sormuş.
Gazneli Mahmud'da bir peygamber aşığı imiş.
Ve cevabını şöyle vermiş:"Evladım, her gün isminle hitap ediyordum .Zira abdestli bulunuyordum.Şu an  bu gün ise abdestsiim yok,Muhammed ismini abdestsiz söylemekten kendimi haya ediyorum.Onun için seni babanın ismi ile çağırdım"
..demiş.
 
Açıklama: bu çalışma 384-Refik İbrahim,Efsane soluklar Tö.vyayınları.s.16
izmir 1992
 

M.Ali Ünsal
 
not:....
Bir kaç ay buna benzer çalışma örnekleri sdevam edecektir..Takip ediniz.....
 
Sayfa: [1] 2 3 ... 10